Online Randevu E-Sonuç
العربية العربية English English Türkçe Türkçe

Sağlık uygulamalarında, kişilerin hayat kalitesinin geliştirilmesi ve korunması esas hedef olarak kabul edilir. Dolayısıyla tanı ve tedavi hizmetlerinden önce, koruyucu hekimlik uygulamalarının doğru bir şekilde ve düzenli yapılması son derece önemlidir. Kişilerin sağlık durumlarının belirlenmesi, belirlenen risk faktörlerine göre koruyucu önemlerin alınması ve hastalıklara yönelik erken teşhis ile tedavi hizmetinin sunulması için uygulanan check up taramaları, sağlığın korunması için kritik önem taşır.

Check Up Nedir?

Check up; kişilerin genel sağlık durumunun değerlendirilmesi, hastalıklara dair risk faktörlerinin açığa kavuşturulması, mevcut sağlık sorunlarının kontrolü ve yönetimi amacıyla yürütülen tüm tanı ve tetkik uygulamalarını kapsayan bir sağlık hizmetidir. Check up başvurusu yapan kişinin yaşı, ek hastalıkları, risk faktörleri gibi çeşitli parametrelere bağlı olarak; belirli tarama testlerinden yararlanılarak kişinin sağlık durumu değerlendirilir. Gerekli hallerde hasta diğer testlere yönlendirilebilir, yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilir veya tedavi başlatılabilir.

Check Up Nasıl Yapılır?

Öncelikle check up için başvuran kişiden ayrıntılı bir öykü alınarak kişinin genel sağlık durumu; varsa tanısı konmuş hastalıkları, aldığı veya önceden almış olduğu tedaviler ve ailesine ait sağlık öyküsü öğrenilir. Ardından detaylı bir fizik muayenesi yapılarak, varsa bulgular kaydedilir.

Fizik muayene esnasında kan basıncı, nabız, solunum gibi değerler ölçüldüğü gibi kalp check up taramalarında kardiyolojik muayene veya beyin check up taramalarında sinir sisteminin değerlendirilmesi için nörolojik muayene gibi spesifik sistem muayeneleri de yapılır. Kadınlarda meme muayenesi veya erkeklerde ileri yaşta prostat muayenesi check up’ın bir parçası olarak fizik muayeneye eklenebilir.

Check-Up Hizmeti
TEDAVİLER
Kurumsal Özel Yenivizyon Tıp Merkezi Barış Mahallesi Suadiye Caddesi No: 148/A Yenimahalle
0(312) 335 4838