Online Randevu E-Sonuç
العربية العربية English English Türkçe Türkçe
Uzm. Dr. Faika Hande Kaptan
Online Randevu

Uzm. Dr. Faika Hande Kaptan

Dahiliye (İç Hastalıkları)
  • Ünvanı: İç Hastalıkları
  • Doğum Tarihi ve Yeri: 1964 / ANKARA
  • Mezun Olduğu Tıp Fakültesi ve Yılı: GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ/1988
  • Uzmanlık Eğitimi Aldığı Yer ve Yılı: ANKARA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ/1997

17 Temmuz 1964’te, Kafkas göçmeni bir anne ile Refahiye, Erzincanlı bir babanın tek çocuğu olarak, Ankara’nın Çankaya ilçesinde doğdu. Annesi uzman kütüphaneci, filolog, Milli Kütüphane’nin ve MTA Kütüphanesi’nin kurucularından Perran Eralp; babası ressam, MTA Resimhane Bölümü eski şeflerinden Münip Özben’dir.

Çocukluğu ve öğrenim yaşamı Ankara’da geçti. Neriman Hızıroğlu’nun kurucusu olduğu Ayşeabla İlkokulu’ndan mezuniyeti sonrası TED Ankara Koleji’nin giriş sınavını kazanarak bu okulda eğitim görmeye hak kazandı. 1982’de mezun oldu. Aynı yıl, üniversite giriş sınavında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve 1988 yılında tıp doktoru olarak mezun oldu. 

Afyon’un Sandıklı ilçesi merkez sağlık ocağına pratisyen hekim olarak atandı. Burada görev yaptığı iki yıl boyunca, anne ve çocuk sağlığı, koruyucu sağlık hizmetleri ve çevre sağlığı konusunda bakanlığın organize ettiği çeşitli çalışmalara katıldı. Eş durumundan atandığı Antalya’da da pratisyen hekim olarak iki yıl boyunca aynı çalışmalarını sürdürdü.

1992 Eylül ayında girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanlığı eğitimine başladı. Uzmanlık eğitimi boyunca, alanı ile ilgili olarak yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kongrelere ve toplantılara katıldı, seminerler sundu. 1997 yılında girdiği uzmanlık sınavında sunduğu bitirme tezi başarılı bulunarak iç hastalıkları uzmanı olmaya hak kazandı. İki yıl boyunca Ankara Hastanesi’nde uzman hekim olarak görev yaptı. Daha sonra devletteki görevinden istifa ederek özel sektöre geçti.

Özel sektörde çeşitli sağlık kuruluşlarında yöneticilik ve hekimliği bir arada yürüttü. Özel bir televizyon kanalında bir yıl boyunca sağlık programları yaptı. Halen çeşitli dergilerde sağlık konusunda yazıları yayınlanmaktadır.

Dahiliye uzmanlarının sorunlarını belirlemek, çözüm yolu üretmek, dahiliye alanındaki gelişmeleri izlemek, bunları paylaşmak amacı ile kurulan Dahiliye Uzmanları Derneği’nin (DAHUDER) kuruluş çalışmalarına katıldı ve derneğin kurucu üyesi oldu.

Kadınlara yönelik sağlık sohbetleri gerçekleştirdi, çeşitli sağlık programlarında moderatörlük yaptı.  

Dahiliyenin alanına giren tüm hastalıklarda, 35 yıllık bilgi birikimi ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Kurumsal Özel Yenivizyon Tıp Merkezi Barış Mahallesi Suadiye Caddesi No: 148/A Yenimahalle
0(312) 335 4838