Online Randevu E-Sonuç
العربية العربية English English Türkçe Türkçe

Röntgen, vücut içini x ışınları ile görselleştirir. Pek çok doku ve kemiklerin görüntülenmesinde yaygın olarak kullanılır ve ağrısız bir tetkiktir. Hastalıkların teşhis, takip ve tedavi süreci için çok faydalıdır. 
Röntgen çekimleri, hastanemizde röntgen bölümlerinde radyografi uzmanları tarafından yapılır. Ancak diş hekimleri gibi diğer bazı sağlık uzmanları tarafından da uygulanabilir.
Radyografik muayene, vücudun iç kısımlarının röntgen teknikleri ile görüntülenmesini sağlayan birçok çalışmayı kapsar. X ışınının neden olduğu radyasyon maruziyeti düşüktür, çoğu durumda testlerin faydaları risklerinden daha ağır basmaktadır. 

Röntgen cihazı nedir?


Röntgen cihazları, istenilen sürede, istenilen kalite ve miktarda x ışını elde edilmesini sağlar. Doktorların, ameliyat yapmak zorunda kalmadan, bir hastanın içinde neler olup bittiğini görmelerini sağlayan dev bir kamera gibidir.
Bu nedenle hiç şüphesiz ki doktorlar için vazgeçilmezdir. Röntgen cihazları radyografi ve radyoskopi cihazları olmak üzere iki guruba ayrılır. Radyografi aygıtlarıyla statik bir görüntüleme yapılırken, radyoskopi aygıtlarıyla dinamik görüntüleme yapılabilir.
Ankara Umut Hastanesinde son teknoloji Röntgen cihazları ve bilgili radyografi uzamanları tarafından yapılmaktadır.

Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?


Röntgen çekimi çekilecek bölgeye göre farklı metodlar barındırmaktadır. Örneğin ince bağırsak ve kalın bağırsak röntgeni çekimi için çekim öncesinde bağırsak temizliği yapılmaktadır. Hasta çekime aç gelmelidir. Kontrastlı olarak yapılan bu işlem ortalama 15-20 dakikada tamamlanabilmektedir. Sindirim yollarının röntgen çekiminde yine kontrastlı madde kullanılmaktadır. Akciğer röntgeninde hasta için herhangi bir maddeye gereksinim duyulmadan, doğrudan çekim yapılmaktadır. 
Genellikle dijital röntgen çekimi nedir sorusuna yanıt arayan hastaların merak ettiği sorulardan bir diğeri olan çekim prosedürü hakkında gerekli bilgi radyoloji teknisyeni tarafından verilmektedir.

Kurumsal Özel Yenivizyon Tıp Merkezi Barış Mahallesi Suadiye Caddesi No: 148/A Yenimahalle
0(312) 335 4838