Online Randevu E-Sonuç
العربية العربية English English Türkçe Türkçe

Kanal tedavisi, diş kayıplarının önlenmesi için hastaya uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi dişlerde oluşan aşırı çürük veya apse gibi problemleri ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Kanal tedavisi sırasında dişte oluşan çürük ve apseler tamamen temizlenmektedir.

Diş çürüğü ve dişinde apse problemi yaşayan kişilerin tedavilerini geciktirmemeleri oldukça önemlidir. Bunun nedeni dişte oluşan apsenin çene kemiğine ulaşması durumunda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Kanal tedavisi sırasında dişin içinde kalan çürükler ve apse tamamen temizlenir ve diş içerisinde büyük bir oyun oluşturulur. Temizlik sonrasında kalan boş kısma uygulanan tedaviye ise dolgu tedavisi denmektedir.

Dolgu tedavisi, dişlerde kanal tedavisi yapıldıktan sonra kalan boşluğun doldurulması işlemidir. Diş çürükleri tedavi edilmediği zaman boğaz ağrılarına veya ateşlenmelere yol açabilir. Bu nedenle diş çürüğü olan hastaların diş hekimlerine başvurmaları oldukça önemlidir. Ayrıca diş çürüğü ve apse sorunu yaşayan kişiler tedavilerini geciktirdikleri takdirde diş kaybı yaşayabilirler.

Çürüğün dişte deforme ettiği alan kanal tedavisi yöntemi ile temizlenir ve sonrası oluşan boşlukta dolgu uygulaması ile diş eski haline getirilir. Ayrıca dolgu ve kanal tedavisinde kullanılan malzemeler oldukça farklıdır. Dolgu tedavisinde hastaların diş yapısına ve çürüğün büyüklüğüne göre uygulanan dolgu malzemesi farklıdır. Dolgu çeşitleri hastanın isteğine bağlı olarak; altın, porselen, kompozit, reçine ve amalgam olmak üzere beş çeşide ayrılır.

Kurumsal Özel Yenivizyon Tıp Merkezi Barış Mahallesi Suadiye Caddesi No: 148/A Yenimahalle
0(312) 335 4838