Online Randevu E-Sonuç
العربية العربية English English Türkçe Türkçe

Eklem enjeksiyonu, eklem içine uygulanan ilaç enjeksiyonlarını ifade eder. Eklem içi ilaç uygulamaları sıklıkla eklemin hastalığı veya bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan semptomları gidermek amacıyla uygulanmaktadır.

Hangi Durumlarda Eklem içi Enjeksiyonlar Yapılabilir ?
  • Tek eklem ile sınırlı iltihabi eklem hastalıkları (inflamatuvar monoartrit),
  • Osteoartrit (kireçlenme),
  • Bursit,
  • Tenosinovit

Yukarıda belirtilen hastalıkların varlığında eklemdeki ağrıyı azaltmak, enflamasyonu baskılamak ve eklem içi yapıları tamir etmek için eklem içi enjeksiyonlar tercih edilebilir.

Eklem içi Enjeksiyonlar Hangi Sıklıkta Uygulanır ?

Uygulanan ilaca, hastanın yakınmalarının gidişatına ve hekimin kararına göre uygulama sıklığı hastadan hastaya değişebilmektedir. Steroid içerikli tedavilerin aynı bölgeye yılda 3 kez den fazla uygulanması önerilmez. Viskosuplementer ilaçlar ise ticari forma bağlı olarak 3 ya da 5 doz şeklinde uygulanabilmektedir.

Eklem İçi Enjeksiyonların Yan Etkileri Nelerdir ?

Uygulanan ilaca bağlı ya da genel enjeksiyona bağlı yan etkiler görülebilir. Genel yan etkiler arasında alerjik reaksiyonlar, uygulama yerinde enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlar yer alır. İlaca bağlı yan etkiler arasında kortizon enjeksiyonunda bulgularda geçici alevlenme, dokuda harabiyet gibi lokal bulguların yanında çok az da olsa ilacın genel dolaşıma karışmasına bağlı kan şekerinde yükselme, mide problemleri, enfeksiyonlara yatkınlık gibi sistemik yan etkiler de görülebilmektedir.

Kurumsal Özel Yenivizyon Tıp Merkezi Barış Mahallesi Suadiye Caddesi No: 148/A Yenimahalle
0(312) 335 4838