Online Randevu E-Sonuç
العربية العربية English English Türkçe Türkçe

Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), ağrıyı kesmek için hafif şiddette elektrik akımlarının kullanıldığı bir yöntemdir. Transkutanöz, “ciltten geçerek” anlamına gelir. Yani bu fizik tedavi yönteminde cilt üzerinden verilen elektrik akımları ile sinir lifleri uyarılır. TENS cihazı pille çalışan küçük bir makinedir; makineye bağlanan kabloların diğer ucunda cilde yapıştırılan elektrot denilen pedler bulunur.

Uygulama yapmadan önce cilt temizlenir, daha sonra pedler ilgili bölgeye yerleştirilir. Cihaz çalıştırıldığında küçük elektrik akımları üretir; bu etkilenen bölgede karıncalanma şeklinde hissedilir. Elektrik akımları sinirlerden omurilik ve beyne giden ağrı sinyallerini azaltıcı etki gösterir; böylece ağrı ve kas spazmı hafifler. TENS ile vücudun doğal ağrı kesici molekülleri olan endorfinlerin salımı uyarılabilir.

TENS Ne için Kullanılır?

Ağrı ve kas spazmına yol açan pek çok sorun ve hastalıkta kullanılır. Bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı, kalça ağrısı, spor yaralanmaları, bel-boyun fıtıkları, kireçlenmeler (osteoartrit), fibromiyalji, MAS hastalığı TENS’in sıklıkla kullanıldığı durumlardır. Fizik tedavi programları içinde en sık kullanılan tedavilerden biridir. Evde kullanım için satılan tipleri de vardır ancak bu cihazları kullanmadan önce doktora danışmanızı öneririz.

Kurumsal Özel Yenivizyon Tıp Merkezi Barış Mahallesi Suadiye Caddesi No: 148/A Yenimahalle
0(312) 335 4838