Radyoloji

image

Radyoloji

Radyoloji,  x ışınları ve diğer görüntüleme yöntemlerinin tıpta tanı ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır.

Tanı ve tedavi amacıyla kullanılan yöntemlerden bazıları; Ultrason, Bilgisayarlı Tomografi (CT), Manyetik Rezonans görüntüleme(MR), Nükleer Tıp yöntemleri, Pozitron Emisyon Tomografi (PET), Mamografi, Floroskopi olarak sıralanabilir.

Merkezimizde radyoloji kapsamındaki görüntüleme hizmetleri uzman sağlık personelleri tarafından yapılmaktadır.

Merkezimizde siz değerli hastalarımıza verilen görüntüleme hizmetleri :

*Ultrasonografi

  Ultrasonografi ile iç organların yapısı ve hastalıklar anında görüntülenebilmektedir. Ultra ses dalgaları (ultrasound) ile çalışan ultrasonografinin insan vücuduna hiç bir zararı olmaması bu inceleme tekniğinin bir diğer avantajıdır. Karın incelemelerinde en az 6 saatlik açlık gerekmektedir. Tetkik çeşidinize göre görevli personel size ek hazırlıklar hakkında bilgi verecektir.

Ultrasonografi birimimizde sonuçlar aynı gün verilmektedir.

 

*Renkli Doppler Ultrasonografi

            Ultrason tekniğinin bir ileri aşaması olan Renkli Doppler cihazı, vücudun damar ağını, kanın damarlar içindeki dolaşımını, dolaşımın yeterliliğini ve kanın akış hızını son derece kolay bir yöntemle ortaya koymaktadır

 

*Konvansiyonel Röntgen

            X-ışınları ile görüntüleme yapılmaktadır. Sonuçlar bilgisayar sistemi üzerinden anında doktorunuza ulaşmaktadır.

 

Tüm teknolojik gelişmeler ve yeniliklerin yanında, günümüz tıbbında klasik röntgen tekniği görüntüleme işlemlerinde önemli oranda yer almaktadır.. 

 

* Mamografi

 Mamografinin, yarattığı erken teşhis imkanı ile hayat kurtarmakta olduğu hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanser türü  meme kanseri olup her 8  kadından birinde görülmektedir. Mamografi sonrası tespit edilen lezyondan ultrasonografi eşliğinde biyopsi alınabilmekte ve kesin teşhis sağlanmaktadır.

Tetkike gelirken eski mamografi ve meme ultrasonografisi sonuçlarınızı getirmeniz, daha sağlıklı bir değerlendirme için gereklidir.

 

*Kemik Yoğunluk Ölçüm Cihazı (Dansitometre)

 Kemik erimesi osteoporozun erken dönemde teşhisi ve karşılaştırılabilir ölçümlerle izlenmesi için geliştirilmiş olan Kemik Dansitometre sistemi  osteoporoza bağlı kırık riskini belirlemede en doğru sonuç veren yöntemdir.

 

Merkezimizde bilgisayarlı dijital görüntüleme (CR) ve arşivleme (PACS) sistemi kullanılmakta olup, çekilen filmler hastaya verilmeden dijital ortamda doktora iletilmekte ve incelenmektedir.

·         MR (Hizmet Alımı)

·         Röntgen

·         Ultrasonografi (USG)

·         Ayrıntılı Gebelik Ultrasonografi (USG)

·         Mamografi

·         Kemik Dansitometrisi

·         Renkli Doppler Ultrasonografi