Diş Temizliğinin Önemi

image

Diş Temizliğinin Önemi

Tüm uyguladığınız rutin bakımlarınıza rağmen  diş hekiminiz derin diş temizliği önerecektir. Derin bir temizliğe ihtiyaç duyabileceğinizi gösteren işaretler arasında diş etlerinin kanaması, diş etlerinin çekilmesi ve gevşek dişler bulunur. Derinlemesine temizlik  periodontal ölçekleme veya kök düzeltme olarak da adlandırılır.

İşte derin diş temizliği hakkında bilmeniz gerekenler.

Derin diş temizliği nedir?

Derin diş temizliği, dişlerinizde biriken plak ve tartarı kaldırarak diş eti iltihabını azaltabilir ve diş eti sağlığını iyileştirebilir.

Plak, dişlerde oluşan yapışkan bir filmdir. Bakteriler içerir ve yemek parçacıkları tükürük ile karıştığında gelişir. Günlük dişlerde biriken plağı dişlerinizi fırçalayarak çıkarabilirsiniz.

Ancak fırçalamak dişlerinizin arasındaki tüm plakları çıkarmaz. Kalan plak kireçlenir veya sertleşerek tartar oluşturur.

Plak veya tartar birikmesi diş eti hastalığına yol açabilir. Bu, diş etlerinin iltihabı olan diş eti iltihabını içerir. Tedavi edilmezse dişeti iltihabı periodontite ilerleyebilir. Bu, dişleri destekleyen kemiği tahrip eden ciddi bir enfeksiyondur.

Derinlemesine temizliğin avantajları

dişeti hastalığını durdurur

ağız kokusuyla savaşır

diş köklerini korur

sağlıklı diş etlerini teşvik eder

diş kaybını önler

Derin diş temizliğinin avantajları nelerdir?

Diş eti hastalığı diş etlerinizin dişlerinizden çekilerek 5 milimetreden (mm) daha derin bir boşluk oluşturmasına neden oluyorsa derin bir temizliğe ihtiyacınız olabilir.

Diş eti hastalığı kötüleşirse, diş etleriniz ve dişleriniz arasındaki boşluk genişlemeye devam edebilir. Bu, dişlerinizi destekleyen kemikleri zayıflatarak dişlerin gevşemesine veya diş kaybına neden olabilir.

Diş hekiminiz derinlemesine temizlik önerirse, bu prosedürün faydaları şunları içerir:

dişeti hastalığının ilerlemesini durdurmak.

mevcut bir enfeksiyonu tedavi etmek ve iyileşmeyi teşvik etmek

dişlerinizi dişeti çizgisinin üstünde ve altında temizlemek

diş eti hastalığının neden olduğu kötü nefesi ortadan kaldırmak

dişlerinin köklerini korumak

Derin temizlik dişleri neleri içerir?

Derin diş temizliği, rutin diş temizliğinden farklıdır. Düzenli temizlik, diş eti çizgisinin üstündeki plak ve tartarı temizler. Derin bir temizlik ise diş eti çizgisinin altındaki plak ve tartarı temizler.

Diş eti hastalığı, dişleriniz ve diş etleriniz arasında tartar ve plağın sıkışabileceği bir boşluk veya boşluğa neden olur. Diş eti çizgisinin altını temizlemek bu birikimi ortadan kaldırır.

Derinlemesine temizlik, diş etini ölçeklendirmeyi ve kök planlamayı içerir

Derinlemesine temizlik genellikle iki veya daha fazla ziyarette gerçekleşir ve diş eti ölçekleme ve kök planlamayı içerir. Her ziyaret 1 ila 2 saat sürebilir.

Diş ölçeklendirme randevusu, diş hekiminizin dişeti çizgisinin altından plak ve tartarı çıkardığı zamandır. Kök planlaması ziyareti sırasında diş hekiminiz, dişlerinizin köklerinde oluşan plak ve tarteri temizler. Bu, dişleriniz ve diş etleriniz arasındaki boşluğun boyutunu azaltmaya yardımcı olarak diş etlerinizin dişlere yeniden bağlanmasına yardımcı olur.

Antibiyotik almanız gerekebilir

Bağışıklık sisteminiz risk altındaysa, birkaç gün antibiyotik almanız gerekebilir. Bunun nedeni işlemden sonra enfeksiyon riski olmasıdır. Ek olarak, derin diş temizliği bazen bakterileri kan dolaşımına salabilir.

Derin temizlik ağrılı mıdır?

Diş ölçekleme ve kök düzeltme biraz rahatsızlığa neden olabilir, bu nedenle diş etlerinizi uyuşturmak için topikal veya lokal anestezi alırsınız.

Tedavinizden sonra biraz hassasiyet bekleyebilirsiniz. Diş etleriniz şişebilir ve küçük kanamanız da olabilir.

İşlemden sonra hassasiyet nasıl azaltılır?

Prosedürünüzden birkaç gün sonra yumuşak yiyecekler (yoğurt, elma püresi veya patates püresi) yemek hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden de kaçınmalısınız.

Reçetesiz olarak satılan parasetamol ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler almak iltihabı azaltabilir ve ılık tuzlu suyla durulayabilir.

Düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak iyileşmeyi destekler ve daha fazla diş eti iltihabını azaltır. Günde en az iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın ve günde en az bir kez diş ipi kullanın.

Paket servisi

Derin diş temizliği, ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur ve diş eti hastalığının iyileşmesini destekler. Derinlemesine temizliklerin riskleri vardır, bu nedenle olası komplikasyonları veya yan etkileri anlamak önemlidir. Yaygın, güvenli bir prosedür olmasına rağmen, daha sonra biraz hassasiyet ve şişlik bekleyebilirsiniz. Prosedürünüzden sonra şişlik, kanama veya ağrı bir haftadan daha uzun süre devam ederse diş hekiminize görünün.